Pomoce dla słabowidzących
Lupy, okulary lupowe, okulary lornetkowe, monookulary. Jakie akcesoria znajdziesz w SPEKTRUM? Co ułatwia Pacjentom codzienne funkcjonowanie? Jak korzystać z dostępnych pomocy?
Kim jest osoba słabowidząca?
Osoba słabowidząca to taka, która pomimo szkieł korekcyjnych nadal ma problem z wykonywaniem niektórych codziennych czynności.
Jaka jest różnica między osobą słabowidzącą a niewidomą?
U osób niewidomych analizator wzroku nie funkcjonuje dobrze albo praktycznie nie działa, dlatego są pozbawione one informacji optycznych dostarczanych z otoczenia. Mają bardzo duże problemy z analizowaniem bodźców zewnętrznych za pomocą narządu wzroku. Więc osoby niewidome czerpią wiedzę o świecie, dzięki dotykowi, słuchowi i węchowi. Są to zazwyczaj osoby, które mogą dostrzegać intensywność światła za dnia, nocy czy światła sztucznego. Zaś osoby słabowidzące na co dzień dobrze funkcjonują, dzięki swojemu narządowi wzroku, lecz są sytuacje, gdzie wszystko może się skomplikować. Czytanie, rozpoznanie niektórych kształtów, praca przy komputerze, zmrok i brak dostępu do dobrego oświetlenia często są dla nich sporym wyzwaniem. Mogą poruszać się głównie przy pomocy asystenta.
Jakie są pomoce dla słabowidzących?
Osoby słabowidzące w dzisiejszych czasach mogą liczyć na wiele pomocy. Ułatwiają one codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie. Czytanie gazet, sprawdzenie godziny, spektakle w teatrze, zakupy w sklepie internetowym. Wszystko jest stale ulepszane i dostosowywane do potrzeb użytkowników. Niestety osoby słabowidzące mogą mieć nabyte problemy ze wzrokiem, które wynikały z ich wcześniejszego życia. Ciągła praca przy komputerze, czytanie wieczorami bez dobrego oświetlenia, naświetlanie oczu wysoką jasnością w telefonie i komputerze. To tylko niektóre przyczyny pogorszenia się jakości widzenia.
Pomoce dla słabowidzących dostępne w SPEKTRUM:
Okulary lornetkowe – przyrząd optyczny, który umożliwia regulację ostrości widzianego obrazu. Umożliwiają widzenie do dali i bliży. Są lekkie, więc osoby słabowidzące korzystają z nich przy oglądaniu telewizji zwłaszcza, gdy film jest z napisami. Zabierają je ze sobą do kin i teatrów, gdy mają miejsca z tyłu. W okularach lornetkowych można dostosować parametry soczewki do każdego oka osobno.
Monookulary – przyrząd optyczny pomocny dla osób słabowidzących, które są jednooczne. Jeśli widzą jednym okiem gorzej, to monookulary ułatwiają im dostrzeżenie mniejszych elementów właśnie tym okiem. Zastosowany w nich system teleskopowy umożliwia zmianę ogniskowej, co pozwala widzieć na bliższe i dalsze odległości osobie słabowidzącej. Wystarczy przyłożyć je do oka i wyregulować ostrość, aby przeczytać wcześniej niedostrzegalne zdania.
Okulary lupowe – okulary, które są zamontowane w klasycznej oprawie. Zapewniają duże powiększenie i duże pole widzenia. Dzięki nim osoby słabowidzące mogą uzyskać świetną jakość odwzorowania leżących blisko przedmiotów. Pacjent będzie miał wolne ręce, aby wykonywać różne czynności. Ich celem jest przede wszystkim eliminowanie problemów z czytaniem.
Lupy – przyrząd optyczny z soczewką skupiającą. Tworzą prosty i powiększony obraz dla osób słabowidzących. Lupa może stanowić świetny dodatek do obserwacji roślin, owadów czy map. Osoby słabowidzące wykorzystywać lupę mogą również przy przeglądzie prasy papierowej. Nie są one duże i ciężkie, więc zawsze można wziąć je do torby czy nawet kieszeni.
Strony internetowe – nasza strona internetowa została zaprojektowana tak, aby osoby słabowidzące mogły z niej bez problemu korzystać. Wystarczy wybrać jedną z dostępnych opcji, klikając na ikonę w prawym rogu:
- zwiększenie tekstu
- zmniejszenie tekstu
- wysoki kontrast
- jasne tło
- podkreślenie linków
- czytelna czcionka
Pomoce dla słabowidzących – różne rodzaje
Potrzebujesz informacji? Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu!