OCT tylnego odcinka oka (plamka, GCC, RNFL)
OCT jest bezinwazyjną metodą diagnostyki chorób siatkówki. Obrazowanie tkanek wybranego fragmentu dna oka w przekroju stanowi nieocenione narzędzie przy planowaniu zabiegów czy operacji w obrębie siatkówki i ciała szklistego – witrektomie.

Czym jest OCT?
OCT to tomografia optyczna, która wykorzystuje do analizy i pomiarów promień świetlny. Jest szczególnie ważna w diagnostyce zmian chorobowych w obrębie plamki. OCT to badanie nieinwazyjne, mogące w wielu przypadkach zastąpić angiografię fluoresceinową, która już wymaga dożylnego podania kontrastu (fluoresceiny).
OCT GCC
Badanie OCT GCC – optyczna koherentna tomografia oka, która pozwala wykryć pierwsze zaburzenia jaskrowe w plamce żółtej nawet przed pojawieniem się typowych objawów choroby w innych badaniach. Badanie umożliwia uzyskanie bardzo dokładnego obrazu o wysokiej rozdzielczości, dzięki temu można osiągnąć dokładniejszą analizę badanych struktur.
OCT RNFL
Pomiar RNFL – Badanie umożliwia wczesne wykrycie zmian wskazujących na jaskrę oraz śledzenie zmian w czasie choroby. Wszystko dzięki trójwymiarowej analizie tomograficznej tarczy nerwu.
Funkcje diagnostyczne aparatu OCT:
Obrazowanie tkanek wybranego fragmentu dna oka w przekroju porównywalnym do obrazu histologicznego. Stanowi nieocenione narzędzie przy planowaniu zabiegów czy operacji w obrębie siatkówki oraz ciała szklistego (witrektomia). W przebiegu pooperacyjnym stanowi obiektywną dokumentację anatomicznego wyniku leczenia.
OCT umożliwia pomiar grubości siatkówki, a normatywna baza danych grubości siatkówki w okolicy plamki pozwala na szybkie diagnozowanie różnych schorzeń, m.in. zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD), ułatwiając wskazania do jego leczenia zabiegowego.
OCT stanowi cenne narzędzie kontroli wyniku leczenia i podstawę do decyzji o jego kontynuacji lub zakończeniu.
Wskazania do wykonania optycznej koherentnej tomografii – OCT:
- zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD)
- makulopatia cukrzycowa i obrzęk plamki innego pochodzenia
- otwór w plamce
- zwłóknienie przedplamkowe
- centralna retinopatia surowicza
Przygotowanie do badania:
Pacjent nie musi się szczególnie przygotowywać. Możliwe jednak, że będzie miał podane krople rozszerzające źrenice, lecz o tym zdecyduje lekarz. Zwykle cały proces przygotowania trwa około 15-30 minut. Po podaniu kropli u Pacjenta może wystąpić pogorszenie widzenia i światłowstręt utrzymujący się do 4 godzin.
Opis badania:
Pacjent siada przed aparatem z głową spoczywającą nieruchomo na podpórce, a badający, obserwując na ekranie obraz dna oka, rejestruje przekrój wybranych jego elementów. Badanie może być powtarzane wielokrotnie i wykonywane u Pacjentów w każdym wieku, a także u kobiet ciężarnych.
Trwa od kilku do kilkunastu minut, a wydruki jego wyników są uzupełnione opisem na życzenie kierującego lekarza. Wyniki OCT w oryginale stanowią własność badanego, który winien je przechowywać jako ważną dokumentację lekarską.
Profesjonalne badanie OCT tylnego odcinka oka
Potrzebujesz informacji? Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu!