Pomoce optyczne dla słabowidzących

POMOCE OPTYCZNE – to przyrządy i urządzenia optyczne przeznaczone dla osób, którym korekcja okularowa nie jest w stanie poprawić ostrości widzenia. Polepszają jakość widzenia osób słabowidzących wykorzystując pozostałą ostrość wzroku.

Pomoce optyczne to wszelkiego rodzaju lupy, monookulary, okulary lupowe, okulary lornetkowe, powiększalniki elektroniczne i inne akcesoria ułatwiające czytanie, poruszanie się czy oglądanie telewizji oraz ułatwiające funkcjonowanie w życiu codziennym.

Pomoce Optyczne są refundowane przez NFZ.

Refundacja NFZ należy się na 4 pomoce optyczne po jednej z każdej grupy:

  • Lupy – kwota refundacji 80zł raz na 3 lata
  • Okulary Lupowe – kwota refundacji 350zł raz na 5 lat
  • Okulary Lornetkowe – kwota refundacji 350zł raz na 5 lat
  • Monookulary – kwota refundacji 350zł raz na 5 lat

Jeżeli cena pomocy optycznej jest wyższa niż koszt refundacji pacjent dopłaca różnicę.

Istnieje również możliwość uzyskania dotacji z innych źródeł np. MOPS, PFRON, PCPR.

Pomoce Optyczne uznawane są za sprzęt rehabilitacyjny istnieje więc możliwość odliczenia tego zakupu od podatku.

Każda pomoc optyczna dobierana jest indywidualnie dla danego pacjenta. Jej rodzaj i powiększenie uwarunkowane jest ostrością wzroku pacjenta oraz jego potrzebami (pomoc do czytania, pisania, oglądania telewizji, ect.).

Pacjent na wizytę DOBORU POMOCY OPTYCZNYCH powinien zabrać ze sobą:

  • Dokumentację okulistyczną,
  • Dowód osobisty i legitymację ZUS (jeśli posiada),
  • Okulary do dali i bliży.

Wnioski zaopatrzenia w środki optyczne wystawiane są na miejscu po zakończeniu doboru pomocy optycznych. Z takim wnioskiem pacjent zgłasza się do regionalnego oddziału NFZ celem przyznania refundacji.

Wyróżniamy różnego rodzaju lupy powiększające. Niektóre z nich posiadają podświetlenie diodowe, które dodatkowo wzmacnia kontrast ułatwiając w ten sposób czytanie. Lupy mogą być używane nie tylko do czytania i pisania. Istnieje szereg lup które w warunkach domowych mogą ułatwić wykonywanie różnych czynności np. szycie. Lupy mogą być również używane np. w sklepie do sprawdzenia daty ważności produktu, na przystanku do odczytania rozkładu jazdy.

Okulary lupowe, także okulary z zastosowaniem pryzmatów przeznaczone są przede wszystkim do czytania ale można je również stosować do obserwacji przedmiotów położonych blisko.

Okulary lornetkowe to pomoce optyczne wykorzystywane do obserwacji przedmiotów położonych blisko lub daleko. Dzięki możliwości zmiany ogniskowej mogą być używane jako okulary do oglądania telewizji, w kinie, teatrze, jak również znajdują szerokie zastosowanie w czynnościach domowych tj. włączenie pralki, ugotowanie obiadu, wbicie gwoździa.

Monookular dzięki zmiennej ogniskowe pozwala widzieć na bliższe i dalsze odległości. Stosowany jest najczęściej do orientacji w terenie np. rozpoznawania nr autobusów, nazw ulic, oglądania krajobrazów.

Istnieją również lupy i powiększalniki elektroniczne, oraz specjalne kamery które można stosować np. jako pomoc dla uczniów słabowidzących. W pomocach tych jest możliwość zmiany ustawienia koloru oglądanego obrazu. Są to nie tylko odcienie bieli i czerni ale również żółci, zieleni lub błękitu. Pacjent wybiera dla siebie takie ustawienie, które poprawia kontrast, postrzeganie, oglądanego obrazu. W zależności od modelu pomoce elektroniczne mogą być używane w domu jako sprzęt stacjonarny lub noszone w torbie w wersji przenośnej.