Badanie tarczy nerwu wzrokowego

System polega na tomograficznym obrazowaniu tarczy nerwu wzrokowego lub rogówki. Aparat rejestruje obrazy na kilkudziesięciu przekrojach, analizuje je i składa w trójwymiarową strukturę.

Wynik badania zostaje zapisany w formie obrazów z wykorzystaniem barwnego kodu, a także w formie liczbowej.

Automatyczna analiza wyniku badania pozwala:

  • przy pierwszym badaniu na danym aparacie na porównanie wszystkich parametrów badanej struktury dna oka z ich z normą statystyczną i sformułowanie wyniku jako stanu:
    • w granicach normy,
    • na granicy normy,
    • poza granicami normy,
  • przy kolejnym badaniu na danym aparacie uzyskany wynik jest automatycznie porównany z danymi z pierwszego wykonanego nim badania, a wynik pokazuje dynamikę choroby. Na wydruku podane są różnice w wartościach liczbowych oraz w postaci znaków kodu barwnego: zielony norma, żółty zagrożenie, czerwony uszkodzenie

Wskazania do badania

  • Jaskra
  • choroby siatkówki

Przygotowanie do badania

Badanie nie wymaga specjalnych przygotowań. Czasami konieczne jest zastosowanie kropli rozszerzających źrenicę (przez około 4 godziny występuje pogorszenie widzenia i światłowstręt).

Opis badania

Badany siedzi przed aparatem z głową unieruchomioną przez oparcie podbródka i czoła na specjalnych podpórkach, oraz kieruje wzrok w stronę wskazaną przez badającego. Badanie trwa od kilku do kilkunastu minut. Oryginalny barwny wydruk wyniku badania jest przekazywany pacjentowi.

 

Należy pamiętać, że:

Oryginalne, barwne wydruki badań są bardzo ważnymi dokumentami pacjenta, o dożywotniej wartości dla jego zdrowia. Powinny więc być starannie przechowywane i pokazywane okulistom w czasie kolejnych kontroli.

SŁUŻYMY BADANIAMI WYKONYWANYMI PRZEZ INŻYNIERÓW BIOMEDYCZNYCH Z INTERPRETACJĄ LEKARSKĄ