Leczenie zespołu suchego oka
Zespół suchego oka (ZSO) to coraz częstszy problem, który dotyka zarówno osoby młode, jak i starsze. Objawia się dyskomfortem, pieczeniem i uczuciem piasku pod powiekami. Jakie są przyczyny ZSO i jak go leczyć?

Czym jest zespół suchego oka?
Zespół suchego oka to schorzenie, które cechuje się zaburzeniami w ilości i w składzie poszczególnych warstw filmu łzowego. Dochodzi wtedy do wysychania powierzchni gałki ocznej, co skutkuje nieprzyjemnymi objawami, takimi jak uczucie piasku pod powieką lub niewyraźne widzenie. Dodatkowo pojawia się uczucie pieczenia, a to znacznie obniża komfort życia.
Łzy a zespół suchego oka
Łzy to wieloskładnikowy płyn, bardzo ważny dla utrzymania zdrowej powierzchni oka i prawidłowego widzenia. Film łzowy (cienka warstwa łez na oku) składa się z trzech warstw: wodnej, śluzowej i lipidowej. Niedobór warstwy wodnej lub warstwy lipidowej prowadzi nie tylko do dużego dyskomfortu, ale i gorszego widzenia.
Funkcje łez:
- nawilżająca
- oczyszczająca
- przeciwzapalna
- optyczna

Zespół suchego oka – przyczyny
Zespół suchego oka może być spowodowany nadmiernym odparowywaniem łez lub ich zmniejszoną produkcją. Ważną rolę odgrywają czynniki zewnętrzne, takie jak długotrwała praca przy monitorze komputera (screen time), przebywanie w suchych i klimatyzowanych pomieszczeniach czy palenie papierosów.
Na występowanie zespołu suchego oka mogą mieć wpływ również zaburzenia hormonalne (np. niedoczynność tarczycy, menopauza), choroby autoimmunologiczne lub przyjmowane leki.
Zespół suchego oka często nasila się w sezonie grzewczym – zimą więcej czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach, często przed ekranami komputerów i telefonów. Długotrwała koncentracja na ekranie sprawia, że rzadziej mrugamy, co ogranicza naturalne nawilżanie oka. Poza tym ogrzewanie zmniejsza wilgotność powietrza, co może prowadzić do podrażnienia oczu.
Negatywne skutki może mieć także ekspozycja na mróz i wiatr, szczególnie gdy nie chronimy się przed tymi zimowymi warunkami atmosferycznymi okularami przeciwsłonecznymi. Ponadto sezon grzewczy wpływa na stan spojówek, a unoszące się w suchym powietrzu kurz i alergeny mogą podrażniać oczy.
Niektóre przyczyny zespołu suchego oka:
- dysfunkcja gruczołów Meiboma
- długotrwała praca przed ekranem
- inne choroby oczu, np. zapalenie brzegów powiek
- przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach
- sezon grzewczy (suche powietrze w pomieszczeniach, zamknięte okna)
- zaburzenia hormonalne
- choroby autoimmunologiczne
- przyjmowanie niektórych leków
Objawy zespołu suchego oka
ZSO to nie tylko uczucie suchości w oku – jego objawy mogą być bardzo różnorodne i wpływać na codzienne funkcjonowanie Pacjentów.
- uczucie ciała obcego (piasku) pod powiekami
- suchość
- pieczenie
- nadwrażliwość na światło
- uczucie zmęczenia oczu
- zaczerwienienie oczu
- łzawienie
Uwaga: nadmierne łzawienie oczu może być objawem zespołu suchego oka!

Czy mam zespół suchego oka?
Pieczenie, drapanie i uczucie suchości to charakterystyczne objawy zespołu suchego oka, ale aby odpowiedzieć na to pytanie, należy udać się do okulisty, który przeprowadzi kompleksową diagnostykę, obejmującą m.in. szczegółowy wywiad z Pacjentem oraz badanie powierzchni oka w lampie szczelinowej.
Pomocne mogą być informacje o chorobach przewlekłych i lekach przyjmowanych na stałe. Na tej podstawie dobierana jest odpowiednia forma leczenia zespołu suchego oka – farmakologiczna lub przy użyciu technologii IPL.
Zespół suchego oka – wizyta diagnostyczna w SPEKTRUM w 3 krokach:
- Umówienie się na wizytę osobiście w rejestracji lub tel. 71 701 10 10.
- Podczas wizyty przekazanie okuliście informacji o występujących dolegliwościach, ich częstotliwości oraz przyjmowanych lekach.
- Po wywiadzie lekarskim poddanie się badaniom zleconym przez lekarza.
Leczenie zespołu suchego oka
Wielu Pacjentów zastanawia się, czy zespół suchego oka jest wyleczalny. W większości przypadków schorzenie ma charakter przewlekły, ale odpowiednio dobrane metody leczenia mogą skutecznie kontrolować objawy i znacznie poprawić komfort życia Pacjenta.
Leczenie farmakologiczne zespołu suchego oka – krople i inne preparaty
Krople do oczu („sztuczne łzy”), a także inne preparaty, w tym maści i żele, stosuje się w leczeniu zespołu suchego oka, aby nawilżyć powierzchnię oka i zmniejszyć podrażnienia.
Leczenie zespołu suchego oka metodą IPL
Zabieg IPL w leczeniu zespołu suchego oka to bezpieczna i efektywna terapia intensywnym światłem impulsowym. Jej zadaniem jest skuteczne poprawienie jakości filmu łzowego poprzez:
- pobudzenie gruczołów Meiboma do prawidłowej produkcji warstwy lipidowej łez
- zmniejszenie stanu zapalnego powiek i spojówek
Terapia IPL działa na przyczynę zespołu suchego oka, a nie tylko łagodzi objawy. Cała procedura wymaga przeprowadzenia naświetlań w kilku sesjach.
Jak zapobiegać zespołowi suchego oka?
Choć zespół suchego oka może mieć różne przyczyny, odpowiednia profilaktyka pomaga zmniejszyć ryzyko jego wystąpienia i złagodzić objawy. Oto kilka skutecznych sposobów na ochronę oczu przed suchością:
- ograniczanie pracy z monitorem komputera
- unikanie klimatyzowanych pomieszczeń
- dbanie o zdrowy, odpowiednio długi sen
Pełna diagnostyka zespołu suchego oka
Potrzebujesz informacji? Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu!