Leczenie stożka rogówki
Terapia w przypadku chorób rogówki dopasowana jest indywidualnie do stanu zaawansowania schorzenia. Główne metody leczenia to cross-linking i wszczepienie pierścieni śródrogówkowych.

W naszym ośrodku zajmujemy się diagnostyką oraz całym procesem leczenia stożka rogówki.
Terapia stożka rogówki obejmuje leczenie zabiegowe: cross-linking, cross-linking rozszerzony o fotokeratektomę terapeutyczną (PTK) i implantację pierścieni śródrogówkowych oraz leczenie zachowawcze: soczewki twarde, twardówkowe, hybrydowe.
Posiadamy nowoczesne tomografy rogówkowe pozwalające na wczesne wykrycie choroby oraz precyzyjne monitorowanie stanu rogówki u prowadzonych przez nas Pacjentów.
Czym jest stożek rogówki?
Stożek rogówki (ektazja) jest przewlekłą chorobą oczu polegającą na postępującym ścieńczeniu oraz zniekształceniu rogówki. Prowadzi to do stopniowego pogarszania się ostrości wzroku. Rogówka, czyli przezroczysta, przednia część oka cechuje się największą siłą załamywania promieni światła. Dlatego też nawet niewielkie nieprawidłowości w jej zakresie mogą skutkować znacznymi zaburzeniami widzenia.
Nieleczony stożek rogówki może doprowadzić do utraty funkcjonalnej ostrości wzroku, a w niektórych przypadkach nawet do ślepoty. W takich sytuacjach jedynym sposobem ratowania wzroku może być już tylko przeszczep rogówki
Co warto wiedzieć o stożku rogówki?
- Schorzenie dotyka średnio jednej na 1-2 tysięcy osób.
- Najczęściej rozpoczyna się w wieku dorastania – między 15 a 20 rokiem życia – i rozwija latami.
- Przyczyny stożka rogówki nie są do końca znane, choć przypuszczalnie składają się na nie zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe.
- Najbardziej narażone na stożek rogówki są osoby cierpiące z powodu alergii i/lub atopowego zapalenia skóry (AZS) powodujących swędzenie i pocieranie oczu, oraz te, u których stożek rogówki występuje w rodzinie.
- Efektem postępujących zmian w strukturze rogówki jest pogorszenie ostrości widzenia i narastający astygmatyzm, który jest niemożliwy do skorygowania przez okulary lub miękkie soczewki kontaktowe
W pierwszych stadiach choroby stożek rogówki jest trudny do wykrycia w gabinetach okulistycznych o standardowym wyposażeniu.
Dlatego, gdy tylko zauważysz niepokojące objawy u siebie, Twojego dziecka czy wnuka, koniecznie skorzystaj z badania okulistycznego z tzw. tomografią rogówki na specjalistycznym sprzęcie diagnostycznym.

Jakie są objawy stożka rogówki?
- pogarsza się ostrość widzenia, szczególnie w nocy – i dzieje się to nierównomiernie, np. najpierw w jednym oku
- występuje tzw. „efekt halo”, czyli widzenie aureoli wokół świateł lub też nadwrażliwość na światło
- obraz jest zniekształcony albo zwielokrotniony
- dobór korekcji okularowej jest coraz trudniejszy i zapewnia coraz mniejszą poprawę ostrości wzroku, charakterystyczne jest narastanie astygmatyzmu
- oko może, ale nie musi być zaczerwienione i swędzące
Czy kwalifikuję się do terapii stożka rogówki?
Aby zdiagnozować stożek rogówki, należy udać się do lekarza, który ma doświadczenie i wiedzę z zakresu leczenia chorób gałki ocznej. Okulista specjalizujący się w leczeniu i diagnostyce stożka rogówki zaleci odpowiednie postępowanie.
W przypadku potwierdzenia choroby leczenie stożka rozpoczęte na wczesnym etapie pozwala zatrzymać rozwój choroby w łagodniejszym stadium i uniknąć konieczności przeszczepu rogówki. Dlatego nie można zapominać o konsultacji ze specjalistą już przy pierwszych objawach.
Metody terapii stożka rogówki w SPEKTRUM – cross-linking, inne sposoby leczenia
Dzięki bogatej ofercie metod terapii stożka rogówki, stosujemy zasadę indywidualizacji leczenia – dopasowujemy najbardziej optymalną procedurę do potrzeb Pacjenta i uwarunkowań anatomicznych, na różnych etapach zaawansowania choroby. Nasi specjaliści dbają o komfort każdego Pacjenta, zapewniając serdeczną atmosferę. Dodatkowo wszystkie informacje przekazują jasno tak, aby żaden Pacjent nie miał wątpliwości, co do schorzenia i jego leczenia.
W klinice SPEKTRUM oferujemy pełen wachlarz leczenia zachowawczego: indywidualny dobór specjalistycznych soczewek kontaktowych – soczewki twarde, hybrydowe, twardówkowe oraz leczenia chirurgicznego: cross-linking, cross-linking w połączeniu z terapią laserem excimerowym i wszczepienie pierścieni śródrogówkowych z wykorzystaniem lasera femtosekundowego.
Warto pamiętać, że leczenie zachowawcze w postaci soczewek kontaktowych nie hamuje rozwoju choroby, a jedynie doraźnie poprawia jakość widzenia.
Poznaj charakterystykę zabiegów stożka rogówki w SPEKTRUM
Cross-linking (CXL – Corneal Collagen Cross Linking), zwany sieciowaniem rogówki
- sprawdzona i uznana metoda leczenia stożka rogówki, stosowana od ponad 25 lat
- ma na celu zatrzymanie lub spowolnienie postępowania choroby
- polega na nasączeniu rogówki ryboflawiną (witamina B2), a następnie naświetleniu jej promieniowaniem ultrafioletowym
- uzyskujemy wzmocnienie wiązań krzyżowych, czyli połączeń włókien kolagenowych, z których zbudowana jest rogówka
- zwiększa się sztywność rogówki, a tym samym jej odporność na odkształcenia
- rozwój choroby zostaje zahamowany
Zabieg cross-linking wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa około godzinę. Pierwsze efekty zabiegu widoczne są po kilku tygodniach, a końcowy efekt po minimum 6 miesiącach.
W zależności od stopnia zaawansowania choroby oraz uwarunkowań anatomicznych możemy zdecydować o zastosowaniu dodatkowej modyfikacji metody cross-linking.
Zalety zabiegu cross-linking
W przypadku stożka rogówki CXL jest zabiegiem, który może zapobiec konieczności przeszczepu rogówki w przyszłości – wpływa na spowolnienie lub zatrzymanie progresji choroby.
Cross-linking w połączeniu z terapią laserem excimerowym (procedurą fotokerastektomii terapeutycznej – PTK)
Metoda cross-linking zostaje poszerzona o użycie lasera excimerowego. Dzięki niemu jesteśmy w stanie poprawić geometrię szczytu stożka rogówki, co może przełożyć się zarówno na komfort tolerancji korekcji okularowej lub soczewkowej, jak i ostrość widzenia. Zmniejszenie wystromienia rogówki w szczycie stożka zmniejsza rozpraszanie światła i poprawia stabilizację soczewek kontaktowych oraz ułatwia ich dobór.
Laser excimerowy stosowany jest również w korekcji wad wzroku, jednak w przypadku stożka rogówki ma on zastosowanie terapeutyczne. Zabiegu nie należy więc mylić z laserową korekcją wad wzroku.
Pierścienie śródrogówkowe w leczeniu stożka rogówki
Pierścienie śródrogówkowe to zaawansowana i sprawdzona metoda leczenia stożka rogówki. Technika jest stosowana od ponad 20 lat, zwłaszcza w zaawansowanych stadiach choroby. Podczas zabiegu lekarz wykonuje w rogówce mikro tunele przy użyciu lasera femtosekundowego. Następnie wszczepia w nie niewielkie, przezroczyste implanty – pierścienie zmniejszające nieregularności na powierzchni rogówki. Pierścienie działają jak „stelaż” usztywniający rogówkę.
Wszczepienie pierścieni będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli Pacjent źle toleruje soczewki twarde lub korekcję okularową.
Efektem zabiegu jest poprawa ostrości widzenia poprzez poprawę regularności rogówki oraz znaczne zmniejszenie krótkowzroczności i astygmatyzmu. W rezultacie uzyskujemy zarówno poprawę widzenia Pacjenta, jak i dodatkową stabilizację rogówki. Jednakże w przypadku stożka rogówki z tendencją do progresji implantacja pierścieni może nie wykluczać konieczności przeprowadzenia cross-linkingu.
Zabieg na jedno oko trwa około 15 minut. Czas łączny zabiegu z obserwacją po operacji trwa od 2-3 godzin.
Zalety zabiegu wszczepienia pierścieni śródrogówkowych:
- odwracalny zabieg – pierścienie można w razie konieczności usunąć i wymienić
- poprawa geometrii rogówki i komfortu widzenia – redukowane są wady wzroku towarzyszące stożkowi rogówki
- minimalna inwazyjność w porównaniu do pozostałych metod
- dobra alternatywa dla Pacjentów nietolerujących soczewek kontaktowych
- poprawa łatwości doboru oraz tolerancji i stabilizacji soczewek kontaktowych po zabiegu
Koszt leczenia stożka rogówki – operacja, cross-linking
Cena zabiegu cross-linking składa się z wielu różnych elementów. Obejmuje m.in. wizytę kwalifikacyjną, przeprowadzenie samej procedury oraz ewentualne dopłaty za ampułki ryboflawiny. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku ceny operacji stożka rogówki, polegającego na wszczepieniu pierścienia śródrogówkowego.
Cross-linking – cena terapii stożka rogówki
Cross-linking – opinie o SPEKTRUM

Centrum Okulistyki Klinicznej SPEKTRUM stale dostarcza nowości na rynku, co sprawia, że warto korzystać z wachlarza oferowanych usług w tym miejscu. Pracujący tutaj specjaliści doskonale wiedzą jak zadowolić nawet bardzo wymagających klientów. Polecam z całego serca
Grzegorz Basiński

Z czystym sumieniem polecam tę firmę każdemu, kto szuka wysokiej jakości usług a na pewno nikt się nie zawiedzie wachlarzu możliwości jakie ma do zaoferowania SPEKTRUM.
Marta Szulnis

Bezpieczeństwo pacjenta zawsze na pierwszym miejscu. Doskonała reputacja SPEKTRUM Ośrodek Okulistyki Klinicznej przyciąga osoby z całego kraju. Firma angażuje się w szereg społecznych inicjatyw stąd też z czystą przyjemnością mogę ją polecić każdemu.
Joanna Kozłowska
Potrzebujesz informacji o leczeniu stożka rogówki? Masz pytania na temat zabiegu cross-linking?
Zapraszamy do kontaktu!



