Laserowa korekcja wady wzroku
Laserowa korekcja wady wzroku to precyzyjna metoda przywracająca komfort zdrowego widzenia. Stosujemy nowoczesne metody, które są trwałym sposobem na pozbycie się krótkowzroczności, nadwzroczności i astygmatyzmu. Poczuj niezależność i radość z życia na nowo.

Spis treści
Czym jest laserowa korekcja wady wzroku?
Laserowe usuwanie wady wzroku realizowane przez specjalistów z naszej placówki we Wrocławiu to zabieg chirurgiczny, w którym wiązka laserowa trwale zmienia geometrię rogówki, pozwalając na przywrócenie pełnej ostrości widzenia.
Pacjenci, którzy poddali się zabiegowi laserowej korekty wzroku, nie muszą już nosić okularów ani soczewek kontaktowych.
Rodzaje wad wzroku, które można korygować dzięki laserowej operacji oczu
Wady wzroku to następstwo nieprawidłowości anatomicznych układu optycznego gałki ocznej, czego wynikiem jest nieprawidłowe ogniskowanie światła i co za tym idzie – obniżenie ostrości wzroku. Prawidłowo funkcjonujące oko działa jak aparat fotograficzny, załamuje promienie i skupia je na siatkówce. Dzięki temu obraz jest ostry i wyraźny.
Do wad wzroku, w przypadku których można wykonać laserową korekcję, zaliczamy:
Krótkowzroczność (myopia)
Potocznie nazywana „minusami”. Widzenie obiektów położonych w dali jest nieostre. Powodem jest skupianie promieni świetlnych przed siatkówką. Przyczyną krótkowzroczności jest zbyt długa gałka oczna lub zbyt wypukła rogówka.
Metody laserowej korekcji krótkowzroczności:
Nadwzroczność
Potocznie nazwana „plusami”. Przyczyna tej wady wzroku to zbyt krótka gałka oczna lub zbyt płaska rogówka. Obraz przedmiotów oglądanych z bliska jest nieostry, za sprawą skupiania promieni świetlnych za siatkówką.
Metody laserowej korekcji nadwzroczności:
- femtoLASIK
- LASEK
- EBK
Astygmatyzm (niezborność)
Występuje, gdy rogówka Pacjenta ma kształt zbliżony bardziej do łyżeczki niż do kuli. Wtedy widzenie przedmiotów jest zniekształcone i zamazane. Dotyczyć to może obrazów oglądanych zarówno z daleka, jak i z bliska.
Metody laserowej korekcji astygmatyzmu:
- femtoLASIK
- Trans PRK
- LASEK
- EBK
- Mikrosoczewkowa korekcja wzroku laserem femtosekundowym (tylko astygmatyzm krótkowzroczny)
Starczowzroczność
Po 45 roku życia wiele osób odczuwa konieczność odsuwania czytanego tekstu od oczu. Jest to wynik fizjologicznego procesu twardnienia i spadku elastyczności soczewki.

Dlaczego warto skorzystać z laserowej korekcji wady wzroku?
Otwierasz oczy i widzisz świat w pełnej ostrości. Kształty, kolory czy twarze bliskich bez porannego szukania okularów bądź soczewek. Nowa jakość widzenia to nowa jakość życia.
Komfort dzięki laserowej operacji wady wzroku
Nie musisz uprawiać sportów wyczynowych, żeby doświadczyć zdecydowanej poprawy komfortu życia. Już spacer z psem, zabawa z dziećmi czy impreza ze znajomymi są o wiele przyjemniejsze bez konieczności noszenia okularów.
Możesz zapomnieć o zaparowanych, spadających z nosa okularach, co jest uciążliwe przy codziennych pracach domowych i aktywności fizycznej.

-
Pełna swoboda ruchu na lato i na lata.
-
Pełne pole widzenia to pełna mobilność i niezależność.
-
Uprawiasz ulubione sporty bez ograniczeń.
-
Możesz spontanicznie wybrać się na basen lub wakacje last minute bez obawy, czy na pewno masz zapas soczewek i całą listę akcesoriów.
-
Dowolnie wybierasz makijaż i kreację.
Oszczędność czasu i pieniędzy
Rezygnacja z okularów bądź soczewek to oszczędność czasu i pieniędzy. Koszt laserowej korekcji wzroku nie wydaje się wysoki, w odniesieniu do faktu, iż odtąd zakup czy wymiana okularów, soczewek kontaktowych i płynów pielęgnacyjnych przestanie Cię dotyczyć. Możesz skreślić je z listy zakupów i w końcu cieszyć się wolnością.
Sprawdź cenę laserowej operacji wady wzroku
Masz wątpliwości przed laserową korekcją wzroku? Zobacz odpowiedzi na pytania najczęściej zadawane naszym specjalistom z Wrocławia
Czy korekcja wady wzroku laserem jest bezpieczna?
Tak! Zabiegi laserowej korekcji wady wzroku przeprowadzane w SPEKTRUM we Wrocławiu są bezpieczne. Powikłania po zabiegach zdarzają się niezwykle rzadko (u mniej niż 1% pacjentów) i najczęściej są łatwo odwracalne dzięki zastosowaniu odpowiedniego miejscowego leczenia. Nie wolno jednak zapominać, że jest to zabieg operacyjny i w związku z tym wszystkie wizyty kontrolne podczas całego procesu gojenia rogówki są bezpłatne bez względu na ich liczbę.
Jednocześnie możesz mieć pewność, że każdy zabieg korekcji wzroku wykonywany jest przez doświadczonych specjalistów, od lat współpracujących z kliniką SPEKTRUM we Wrocławiu. W dodatku jest zawsze poprzedzony szczegółowymi badaniami, podczas których eksperci analizują wadę wzroku Pacjenta i oceniają stan oka podczas konsultacji.
Zabiegi wykonywane są przez chirurgów z dużym doświadczeniem w dziedzinie okulistyki i laserowej korekcji wad wzroku. Ponadto zarówno sprzęt diagnostyczny używany przy kwalifikacji, jak i lasery wykorzystywane do zabiegu należą do obecnie jednych z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie na rynku. Zapewnia to bezpieczeństwo i powodzenie zaplanowanego zabiegu.
Na czym polega laserowa korekcja wzroku?
W trakcie operacji laserowej oczu i korekty wzroku lekarz używa lasera, aby zmienić kształt przedniej, przezroczystej części oka – rogówki. Dokładny przebieg zabiegu zależy od wybranej metody korekcji.
Sprzęt diagnostyczny i operacyjny, jakim wykonujemy zabiegi laserowej korekty wzroku, umożliwia przeprowadzenie procedury medycznej przy uwzględnieniu indywidualnej budowy oka. Usunięcie wady i przywrócenie zdolności prawidłowego widzenia jest trwałe.
Czy zabieg laserowej korekcji wady wzroku jest bolesny?
Nie! Laserowa korekcja wzroku jest bezbolesna i od lat z powodzeniem stosowana jest w chirurgii okulistycznej.
Dyskomfort związany z zabiegiem trwa najczęściej kilka godzin po zabiegu, w przypadku metod powierzchownych do 3-4 dni po zabiegu. Przejawia się suchością oka, nadwrażliwością na światło czy łzawieniem. Czas trwania i nasilenie tych dolegliwości zależą od wybranej metody zabiegu. Dla przykładu rekonwalescencja dla metod mikrosoczewkowej korekcji wzroku laserem femtosekundowym i femtoLASIK to około 7 dni.
W przypadku metod powierzchniowych Trans PRK, LASEK i EBK zarówno dyskomfort po zabiegu, jak i czas osiągania pełnej ostrości widzenia mogą być dłuższe – do kilku tygodni.
Jak długo trwa zabieg laserowej korekcji wady wzroku?
Samo działanie lasera trwa zwykle mniej niż 30 sekund. Procedura korekty wzroku na sali zabiegowej w zależności od zastosowanej metody zajmuje od 20 do 40 minut. Łącznie z odpoczynkiem po operacji laserowej oczu pobyt w klinice trwa do 2 godzin.
Usuwanie wady wzroku – czy każde schorzenie można skorygować w pełni przy pomocy lasera?
To zależy. Zabiegami laserowej korekcji wzroku można korygować:
- Krótkowzroczność: do -14 dioptrii
- Dalekowzroczność: do +6 dioptrii
- Astygmatyzm: do 6 dioptrii
Jeśli wada sferyczna oraz cylindryczna (astygmatyzm) występują jednocześnie, mogą być w trakcie operacji korekty wzroku usunięte całkowicie pod warunkiem, że nie przekraczają maksymalnej możliwej wartości po zsumowaniu poszczególnych wad.
Twoja wada wzroku przekracza podane zakresy?
Skontaktuj się z nami, a po odpowiednich badaniach przedstawimy Ci alternatywne metody korekcji, dedykowane dla wysokiej krótkowzroczności i dalekowzroczności.
Czy kwalifikuję się do zabiegu laserowej korekcji wady wzroku?
Podstawą kwalifikacji do zabiegu są oczywiście szczegółowe badania. Na ich podstawie okulista podejmuje decyzję o metodzie zabiegu.
Zabieg laserowej korekcji wzroku wykonywany jest w momencie pełnego rozwoju narządu wzroku i stabilnej wady. Idealnymi kandydatami są osoby w wieku 21-55 lat. Wówczas wada jest na ogół stabilna, a organizm na tyle młody, żeby szybko się zregenerować.
Dowiedz się więcej szczegółów o tym, jak wygląda kwalifikacja do laserowej korekcji wady wzroku – zadzwoń: 71 701 10 10
Podstawowe kryteria kwalifikacji do zabiegu laserowej korekcji wady wzroku:
- Ukończone 21 lat.
- Stabilna wada wzroku, która nie zmieniła się w ciągu ostatniego roku.
- Krótkowzroczność nie może być większa niż -14 dioptrii, dalekowzroczność większa niż +6 dioptrii, a astygmatyzm większy niż 6 dioptrii.
- Brak nieuregulowanej cukrzycy czy chorób tarczycy.
- Brak ciąży i okresu karmienia.
W trosce o dobro Pacjenta każdy przypadek jest zawsze traktowany indywidualne i poprzedzony kompleksowymi konsultacjami.
Jakie są metody laserowej korekcji wady wzroku?
Metoda mikrosoczewkowa z użyciem lasera femtosekundowego
Mikrosoczewkowa korekcja wzroku polega na wycięciu laserem bardzo cienkiej soczewki w warstwach wewnętrznych rogówki, a następnie jej usunięcie przez niewielkie nacięcie. Grubość i kształt wyciętej soczewki zależy od rodzaju wady wzroku Pacjenta.
Metoda mikrosoczewkowa laserem femtosekundowym umożliwia korekcję:
- Krótkowzroczności od -0.50 D do -10.00 D.
- Astygmatyzmu do 6.00 DCyl.
Zalety metody mikrosoczewkowej korekcji wzroku laserem femtosekundowym:
- Minimalna ingerencja na powierzchni rogówki.
- Przewidywalność efektu nawet przy dużej krótkowzroczności.
- Krótka i praktycznie bezbolesna rehabilitacja.
- Bardzo szybki powrót do codziennej pracy i obowiązków, w tym do aktywności fizycznej – około tygodnia.
- Najmniejsze ryzyko objawów suchego oka.
femtoLASIK
To jedna z nowoczesnych i najczęściej wykorzystywanych metod laserowej korekcji wad wzroku na świecie. Jest udoskonaloną techniką LASIK, gdzie zamiast użycia ostrza mechanicznego stosuje się laser femtosekundowy, który jest sterowany komputerowo.
Pozwala to na tworzenie płatków do zabiegów LASIK z umożliwieniem wyboru średnicy i grubości płatka, a także kąta nachylenia brzegów płatka. Wykorzystanie lasera femtosekundowego w korekcji wzroku bardzo zwiększyło bezpieczeństwo oraz precyzję wykonywanej procedury.
Metoda femtoLASIK umożliwia korekcję:
- Krótkowzroczności od -0.50 D do -14.00 D.
- Nadwzroczności do +6.00 D.
- Astygmatyzmu do 6.00 DCyl.
Zalety metody femtoLASIK:
- Użycie lasera femtosekundowego pozwala lepiej przewidzieć grubość tworzonego płatka, co skutkuje oszczędzeniem tkanki rogówki.
- Zwiększone bezpieczeństwo korekcji większych wad wzroku.
- Zwiększony zakres korygowanej wady.
- Zminimalizowane ryzyko wystąpienia powikłań śródoperacyjnych.
- Szybsza rehabilitacja oczu to większy komfort psychiczny Pacjenta po zabiegu.
- Powrót do pracy i codziennych obowiązków już po tygodniu od zabiegu.
EBK
Należy do metod powierzchniowych laserowej korekcji oczu. Oznacza to, że pierwszym krokiem zabiegu jest usunięcie nabłonka rogówki.
W metodzie EBK nabłonek usuwa się mechanicznie przy pomocy dedykowanego narzędzia. Następnie rogówka modelowana jest przez laser excimerowy. Przez kolejne 2-3 dni po zabiegu może występować dyskomfort i uczucie piasku pod powiekami. W tym czasie dochodzi do naturalnej odbudowy nabłonka.
Celem przyspieszenia gojenia się oka po zabiegu Pacjent nosi opatrunek w postaci soczewek kontaktowych. Powrót do pracy może nastąpić po około 4-5 tygodniach.
Metoda EBK umożliwia korekcję:
- Krótkowzroczności od -1.00 D do -7.00 D.
- Nadwzroczności do +6.00 D.
- Astygmatyzmu do 3.00 DCyl.
LASEK
Kolejna z metod powierzchniowych jest zalecana dla Pacjentów z głęboko osadzonymi oczami oraz cienką rogówką. Nabłonek rogówki zmiękcza się za pomocą roztworu alkoholu, a następnie usuwa mechanicznie. Rogówka modelowana jest przez laser excimerowy.
Po zabiegu należy przez kilka dni nosić soczewki kontaktowe. Po zastosowaniu metody LASEK przez 3-4 doby, możliwe są dolegliwości bólowe i nadwrażliwość na światło. Wyraźne widzenie zostaje stopniowo przywrócone w ciągu 4-6 tygodni od zabiegu.
Metoda LASEK umożliwia korekcję:
- Krótkowzroczności od -0.50 D do -7.00 D.
- Nadwzroczności do +3.00 D.
- Astygmatyzmu do 3.00 DCyl.
Trans PRK (metoda bezdotykowa)
Nabłonek rogówki usuwany jest równocześnie z wadą wzroku za pomocą lasera excimerowego. Po zabiegu, przez 2-3 dni Pacjent może odczuwać dyskomfort i uczucie piasku pod powiekami. Dolegliwości te są jednak mniejsze niż po zabiegach metodami EBK i LASEK.
Zalety metody Trans PRK:
- Najbardziej precyzyjna i najmniej inwazyjna z metod powierzchniowych.
- Polecana dla osób z cienką rogówką, które z tego powodu nie mogą skorzystać z innych metod korekcji laserowej.
- Odznacza się najmniejszą ilością ingerencji w oko podczas zabiegu.
- Szybsza rekonwalescencja niż w przypadku pozostałych metod powierzchniowych.
Metoda Trans PRK umożliwia korekcję:
- Krótkowzroczności od -0.50 D do -6.00 D.
- Nadwzroczności do +3.00 D.
- Astygmatyzmu do 3.00 DCyl.
Korekcja starczowzroczności laserem excimerowym
Korekcja starczowzroczności laserem excimerowym to metoda laserowej korekcji wzroku stosowana w przypadku starczowzroczności oraz towarzyszących jej wad wzroku.
Zabieg ten wykonywany jest głównie metodą FemtoLASIK, jednak możliwe jest również zastosowanie metod powierzchownych. Polega na modelowaniu rogówki celem uzyskania krzywizny, pozwalającej Pacjentowi na widzenie z różnych odległości. Centralna, stroma część rogówki umożliwia ostre widzenie z bliska, zaś obwodowa ułatwia widzenie z daleka i z odległości pośrednich.
Ta operacja na wadę wzroku zakłada wspólny udział obojga oczu w widzeniu z bliska i w dali, gdzie oko dominujące uzyskuje pełną ostrość wzroku na dal i odległości pośrednie, natomiast niedominujące na odległości pośrednie i bliż. W zależności od zastosowanego wariantu jedno lub oboje oczu zyskuje również zwiększoną głębię ostrości, pozwalającą na zachowanie pełnego widzenia obuocznego.
Zalety korekcji starczowzroczności laserem excimerowym:
- Można ją przeprowadzić po 45 roku życia Pacjenta.
- Zabieg wykonywany jest na obu oczach tego samego dnia.
- Ostrość widzenia poprawia się już w ciągu doby od zabiegu.
- Po zabiegu można już bez problemu czytać gazetę i skorzystać z telefonu komórkowego bez dodatkowych okularów.
Kryteria kwalifikacji do zabiegu korekcji starczowzroczności laserem excimerowym:
- Odpowiednia grubość, krzywizna i wymiary rogówki.
- Pełna przezierność soczewki.
- Odpowiednia szerokość źrenicy w różnych warunkach oświetlenia.
- Prawidłowy poziom ocznych aberracji wyższego rzędu.
Jeśli występuje choćby najmniejsze zmętnienie soczewki, zwiastujące początki zaćmy lub jeśli parametry rogówki nie spełniają ścisłych kryteriów kwalifikacji, lekarz nie wykona zabiegu korekcji starczowzroczności laserem excimerowym.
Alternatywą jest wówczas refrakcyjna wymiana soczewki lub operacja zaćmy z wszczepieniem nowoczesnych implantów umożliwiających jednoczesne czytanie i widzenie z daleka.

Laserowa korekcja wady wzroku w 3 krokach:
1. Badanie kwalifikacyjne
O zakwalifikowaniu Pacjenta do zabiegu decyduje lekarz okulista specjalizujący się w chirurgii refrakcyjnej oka. Na podstawie bardzo szczegółowych, specjalistycznych badań oka określi, czy Pacjent kwalifikuje się do zabiegu oraz wybierze metodę. Badania wykonywane są w ciągu jednego dnia i trwają około 2 godzin.
Przed zabiegiem wykonywane są:
- Komputerowe badania wzroku.
- Tonometria – badania ciśnienia wewnątrzgałkowego.
- Tomografia rogówki – trójwymiarowa analiza przedniej części oka.
- Dokładna weryfikacja wady wzroku oraz pełne badanie okulistyczne.
- Dodatkowe badania diagnostyczne w przypadku wykrycia lub podejrzenia jakichkolwiek nieprawidłowości.
Już w tym samym dniu lekarz podejmuje decyzję o zakwalifikowaniu Pacjenta do zabiegu laserowej korekcji wzroku. Precyzyjne przygotowanie do operacji, oparte na wynikach badań wysokiej jakości, pozwala na optymalną ocenę wskazań.
Przygotowanie do badania przed operacją korekty wzroku:
- nie można używać miękkich soczewek kontaktowych przez jeden tydzień
- twardych soczewek kontaktowych nie można nosić przez jeden miesiąc
- należy przyjść bez makijażu.
Pamiętaj, że poddanie się badaniom kwalifikacyjnym nie zobowiązuje do poddania się zabiegowi, ponieważ w przypadku wystąpienia uwarunkowań, które zwiększają ryzyko zabiegu, stanowczo go odradzamy.

2. Dzień zabiegu
Przygotowania poprzedzające zabieg korekcji wzroku:
- Nie można używać miękkich soczewek kontaktowych przez jeden tydzień.
- Twardych soczewek kontaktowych nie można nosić przez jeden miesiąc.
- Należy przyjść bez makijażu.
- Powinno się zjeść lekki posiłek.
- Nie można spożywać napojów zawierających alkohol i kofeinę np. kawy czy napojów energetycznych.
- Należy zabrać okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV.
- Należy zapewnić sobie pomoc podczas powrotu do domu, ponieważ nie można samodzielnie prowadzić samochodu.
Przebieg zabiegu laserowej korekcji wady wzroku:
Zabieg korekty oczu przeprowadzamy w znieczuleniu miejscowym, aplikowanym w kroplach. Podczas pobytu na sali zabiegowej lekarz wykonujący zabieg informuje Pacjenta o kolejnych wykonywanych czynnościach. Procedura na sali zabiegowej – w zależności od zastosowanej metody – zajmuje od 20-40 minut. Następnie przewidziany jest odpoczynek dla Pacjenta.

3. Po zabiegu
Podczas pierwszych tygodni po zabiegu laserowym na oczy można mieć wrażenie, że widzenie jest nieco zamglone lub pogarsza się w nocy. Niekiedy występują przejściowe zaburzenia ostrości przy przenoszeniu wzroku dal/bliż. Wspomniane objawy zazwyczaj wycofują się wraz z postępem procesu gojenia.
Po zabiegu korekty laserowej oczu może wystąpić:
- Zwiększona wrażliwość na światło.
- Pieczenie.
- Uczucie ciała obcego lub piasku pod powiekami.
Należy wziąć tabletkę przeciwbólową, jeśli operowane oko będzie boleć. W razie potrzeby należy skontaktować się z lekarzem.
Jak postępować po po operacji wady wzroku ?
- Po zabiegu trzeba stosować krople zlecone przez lekarza zgodnie z otrzymanym schematem.
- Trzeba zgłosić się na wszystkie wyznaczone kontrole po zabiegu.
- W czasie kąpieli powinno się mieć zamknięte oczy tak, aby nie dostała się do nich woda przez pierwsze 4 tygodnie.
- Należy unikać zakurzonych i zadymionych pomieszczeń.
- Nie można pocierać oczu przez kilka tygodni po zabiegu.
- W słoneczne dni trzeba nosić okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV.
- Nie wolno pływać w basenie czy morzu przez około 4 tygodnie.
- Należy zrezygnować z makijażu na 4 tygodnie.
- Planowane podróże do ciepłych krajów lub korzystanie z solarium można odbyć około 1 miesiąc po zabiegu.
- Stabilizacja wzroku trwa od 1 do 3 miesięcy. Do zapewnienia prawidłowego przebiegu gojenia niezbędne są wizyty kontrolne.
Laserowa korekcja wzroku – opinie o SPEKTRUM

Zdecydowałam się na laserową korekcję wzroku i chociaż byłam pełna obaw to zupełnie niepotrzebnie! Z całego serca polecam ten ośrodek okulistyki.
Gaja Marszałek

Zabieg korekcji wzroku przebiegł pomyślnie. Miła i profesjonalna opieka medyczna. Jestem bardzo zadowolona, polecam
Oliwia Krysiak

Świetna opieka medyczna, bardzo profesjonalnie wykonana laserowa korekcja wzroku. Szczerze polecam
Aleksandra Brzezińska
Potrzebujesz informacji na temat usuwania wady wzroku? Masz pytania dotyczące ceny korekcji laserowej wzroku?
Zapraszamy do kontaktu!



