Operacje zeza

W OOK SPEKTRUM zajmujemy się diagnostyką i leczeniem zeza u dzieci i dorosłych. Mamy pełną świadomość jak ważna jest wczesna profilaktyka oraz diagnostyka różnego rodzaju zaburzeń wzroku u dzieci. Jesteśmy przygotowani do badania okulistycznego nawet najmniejszych pacjentów. Wykonujemy także pełen zakres zabiegów operacyjnych w dziedzinie leczenia zeza zarówno u dzieci jak i dorosłych.

services-subpage4

Widzimy nie samym okiem, ale całą korą mózgową, dlatego należy pamiętać o fizjologicznej podstawie tworzenia wrażeń wzrokowych i widzenia obuocznego u zezujących. Leczenie zeza polega nie tylko na operacyjnym kosmetycznym ustawieniu oczu, ale powinno „nauczyć” całą korę mózgową (wzrokową) pracować w nowych warunkach.

Zez to niesymetryczne ustawienie gałek ocznych (zbieżne lub rozbieżne). Ta choroba może towarzyszyć już od urodzenia lub wczesnego dzieciństwa. Zwykle towarzyszą jej różne zaburzenia widzenia (zarówno jednoocznego, jak i obuocznego). Ważne jest by leczenie podjąć jak najwcześniej. W każdym przypadku choroby zezowej absolutnie obligatoryjne jest określenie wady wzroku (zwanej wadą refrakcji).

 

Metody leczenia:

U dzieci większość zezów leczy się za pomocą korekcji okularami a w przypadku niedowidzenia - zasłanianiem oka dobrego. Część przypadków nie daje się jednak w ten sposób wyprowadzić z choroby - mimo prawidłowego widzenia oczu. Wtedy konieczna jest operacja. Zaleca się, by operacja w przypadku zeza odbyła się nie później niż w 10 roku życia dziecka. Wtedy jest ogromna szansa nie tylko na prawidłowe ustawienie gałek ocznych, ale także na prawidłowe widzenie obuoczne.

U dorosłych leczenie operacyjne zeza jest tylko kosmetyką, dlatego tutaj wiek nie gra roli. Niemożliwe jest natomiast przywrócenie prawidłowego widzenia obuocznego.

 

Operacje zeza przeprowadzane są w narkozie (pełnym znieczuleniu). Zwykle wykonuje się je w trybie ambulatoryjnym tj. pacjent przychodzi na czczo, wykonywany jest zabieg i po kilku godzinach jest wypisywany do domu. Decyzje o wypisie do domu podejmuje indywidualnie anestezjolog na podstawie stanu klinicznego. Sama operacja trwa około pół godziny.