Zaćma

W SPEKTRUM specjalizujemy się w operacjach (usuwania) zaćmy. Codziennie pomagamy ludziom odzyskiwać ostrość wzroku i cieszyć się z wyraźnego widzenia. Zaćma to choroba soczewki oka, polegająca na jej częściowym lub całkowitym zmętnieniu. Sprawia to, że soczewka traci swoją najistotniejszą cechę optyczną jaką jest przejrzystość.

Główną i najczęstszą przyczyną powstawania zaćmy (aż 99%) jest proces starzenia się.  Choroba rozwija się bardzo wolno i bezboleśnie przez lata. Leczyć zaćmę i spowodowane przez nią upośledzenie wzroku można wyłącznie operacyjnie.

Postępujące zmętnienie soczewki oka odkrywa zwykle okulista podczas rutynowych badań kontrolnych. Pacjent dostrzega objawy choroby dopiero wtedy, gdy pogorszone widzenie (brak ostrości, rozmyty obraz) utrudnia mu wykonywanie codziennych czynności. Operacyjne leczenie zaćmy to zabieg polegający na usunięciu zmętniałej soczewki oka i zastąpieniu jej sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. Wybór wszczepianych soczewek ma największy wpływ na jakość naszego widzenia, a co z tym bezpośrednio związane na komfort życia po zabiegu usunięcia zaćmy.

Rodzaje soczewek

Soczewki sztuczne zastępujące naturalną soczewkę pacjenta są różnego typu. Klasyczny podział obejmuje:

1) Soczewki jednoogniskowe – pozwalają widzieć ostro tylko na jedną odległość (umożliwiają tylko widzenie dali albo tylko czytanie z bliska). Do innych odległości pacjent będzie wymagał okularów.

2) Soczewki wieloogniskowe – pozwalają widzieć ostro we wszystkich odległościach opisanych przez producenta (np. dobre widzenie dali, odległości pośredniej i czytania) oraz zapewniają większą niezależność od okularów. Soczewki wieloogniskowe wykorzystują zdolności adaptacyjne naszego mózgu na podobnej zasadzie jak okulary progresywne.

3) Soczewki toryczne - w przypadkach gdy występuje koniczność skorygowania astygmatyzmu. Powierzchnia tych soczewek jest specjalnie dopasowana do oka pacjenta, którego rogówka kształtem przypomina łyżeczkę lub elipsę. Astygmatyzm, czyli niezborność powoduje różne załamanie światła w poszczególnych południkach i wymaga korekcji cylindrycznej. Soczewki toryczne występują zarówno jako soczewki jednoogniskowe jak i wieloogniskowe

Czy jesteś kandydatem do zabiegu usunięcia zaćmy?

Zabieg usunięcia zaćmy powinien być przeprowadzony w momencie, kiedy choroba utrudnia pacjentowi codzienne funkcjonowanie. Nie ma granicy wieku, w którym zabieg powinien być przeprowadzony. Operacyjne leczenie zaćmy można przeprowadzić w każdym wieku.

Leczenie zaćmy należy rozpocząć od konsultacji z lekarzem okulistą. Na podstawie szczegółowych badań narządu wzroku lekarz zdecyduje, czy zabieg usunięcia zaćmy może być przeprowadzony oraz proponuje najbardziej optymalny rodzaj zabiegu. Wspólnie z pacjentem lekarz dokonuje również wyboru rodzaju soczewki, która zostanie wszczepiona podczas zabiegu usunięcia zaćmy. Zabieg usunięcia zaćmy jest bezbolesny, trwa około 20 minut i nie wymaga dłuższej hospitalizacji.

Korzyści zabiegu operacyjnego zaćmy to:

  • jaśniejsze, żywe kolory
  • ostrzejsze widzenie
  • pozbycie się lub znaczne zmniejszenie mocy okularów do dali
  • większy komfort życia

Zaćma i astygmatyzm

Obecnie rewolucyjna nowa technologia umożliwia chirurgowi wykonanie pojedynczego, ambulatoryjnego zabiegu podczas którego zmętniała soczewka wymieniana jest na soczewkę sztuczną, zaprojektowaną także do korekcji astygmatyzmu. Wszystko odbywa się w trakcie jednego zabiegu chirurgicznego. Dzięki temu pacjent jest w stanie do minimum ograniczyć używanie okularów i soczewek kontaktowych do dali.

 

Ile kosztuje operacja (usunięcie) zaćmy?

Informację o cenniku operacji zaćmy można znaleźć na stronie https://www.spektrum.wroc.pl/pl/cennik. Prosimy wybrać z listy Zaćma/Zaćma u dzieci.