A A A
Wersja dla osób niedowidzących
71 344 22 77    725 777 333 Spektrum na Facebooku Spektrum na Youtube Spektrum na Google+ Spektrum na Twitterze Spektrum na Pinterest Spektrum na Instagramie

OCT - optyczna koherentna tomografia dna oka

OCT Cirrus firmy Zeiss (optyczny tomograf koherentny) to urządzenie, które zrewolucjonizowało diagnostykę chorób siatkówki. Jest ono szczególnie ważne w diagnostyce zmian chorobowych w obrębie najcenniejszej dla procesu widzenia części dna oka, tzw. plamki. OCT jest badaniem nieinwazyjnym, które w wielu przypadkach może zastąpić angiografię fluoresceinową, wymagającą dożylnego podania kontrastu (fluoresceiny).

OOK SPEKTRUM dysponuje aparatem typu Cirrus OCT™:

 • Jest to trzecia generacja aparatu, który stanowi obecnie światowy standard w badaniach klinicznych.
 • Jego program komputerowej analizy badanej tkanki jest wyposażony w normatywne bazy danych dla siatkówki w obrębie plamki, oraz dla warstwy włókien nerwowych, włącznie z tarczą nerwu wzrokowego.
 • Parametry aparatu pozwalają na obrazowanie badanej tkanki z rozdzielczością 10-20 μm.
 • Optyczna tomografia wykorzystuje wiązkę światła o długości fali zbliżonej do podczerwieni.
 • Badający ma możliwość jednoczesnego oglądania obrazu z dna oka i obrazu badanej tkanki na wybranym do analizy przekroju.
 • Uzyskany przyżyciowy obraz badanej tkanki jest porównywalny z przekrojem histologicznym oglądanym w powiększeniu mikroskopu świetlnego.
Aparat Cirrus OCT™

Funkcje diagnostyczne aparatu OCT Cirrus™:

 • Obrazowanie tkanek wybranego fragmentu dna oka w przekroju porównywalnym do obrazu histologicznego, stanowi nieocenione narzędzie przy planowaniu zabiegów i operacji na w obrębie siatkówki i ciała szklistego (witrektomia). W przebiegu pooperacyjnym stanowi obiektywną dokumentacją anatomicznego wyniku leczenia.
 • OCT Cirrus™ umożliwia pomiar grubości siatkówki, a normatywna baza danych grubości siatkówki w okolicy plamki pozwala na i szybkie diagnozowanie różnych schorzeń, m.in. zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD), ułatwiając wskazania do jego leczenia zabiegowego.
 • OCT Cirrus™ stanowi cenne narzędzie kontroli wyniku leczenia i podstawę do decyzji o jego kontynuacji lub zakończeniu.

Wskazania do wykonania optycznej koherentnej tomografii - OCT:

 • zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD)
 • makulopatia cukrzycowa i obrzęk plamki innego pochodzenia
 • otwór w plamce
 • zwłóknienie przedplamkowe
 • centralna retinopatia surowicza

Przygotowanie do badania

Przed badaniem stosuje się najczęściej krople rozszerzające źrenicę (przez około 4 godziny występuje pogorszenie widzenia i światłowstręt). Po zakropieniu leku potrzebny jest czas na rozszerzenie źrenicy, zwykle około 15-30 minut.

Opis badania

Pacjent siada przed aparatem z głową spoczywającą nieruchomo na podpórce, a badający obserwując na ekranie obraz dna oka rejestruje przekrój wybranych jego elementów. Badanie może być powtarzane wielokrotnie i wykonywane u pacjentów w każdym wieku, a także u kobiet ciężarnych. Badanie trwa zwykle od kilku do kilkunastu minut, a wydruki jego wyników są uzupełnione opisem na życzenie kierującego lekarza. Wyniki OCT w oryginale stanowią własność badanego, który winien je przechowywać jako ważną dokumentację lekarską. Poniżej: przykład wyniku badania aparatem Cirrus OCT otworu plamki przed i po operacji (witrektomia).

otwór w plamce
otwór zamknięty po zabiegu operacyjnym
SŁUŻYMY BADANIAMI WYKONYWANYMI PRZEZ INŻYNIERÓW BIOMEDYCZNYCH Z INTERPRETACJĄ LEKARSKĄ
do góry Przewiń do góry